תכנת הקראה

תכנת ההקראה בעברית עלמה רידר

תכנת הקראה בעברית קיימת כבר כמעט שני עשורים (אולי יותר). היכולת לדייק תוכנת הקראה בעברית (שפה שמית) היא אתגר עצום.

חשבו לדוגמה על המילה ספר: אפשר לקרא אותה באופנים שונים והכל לפי ההקשר:  SAPAR/SIPER/SEFER/SAFAR  כדי שהתוכנה תקרא מדויק היא זקוקה לניקוד.

תכנת ההקראה בעברית החלה כמוצר לאנשים עם עיוורון ולקויות ראיה, מעטים האנשים עם דיסלקציה שידעו על קיומה ואשר השתמשו בה. הגרסה הראשונית של התוכנה היתה יקרה ולא ידידותית ולא היה בהישג ידם של משפחות רבות.

ואז לפני כעשור, פרצה לשוק תוכנת עלמה רידר שעשתה מהפכה. התכנה הפכה להיות נגישה יותר: המחיר ירד באופן משמעותי ואפשר גם מנוי חדשי, הקולות השתפרו ואתם דיוק ההקראה.

החדשות הטובות הן שבמהלך השנה האחרונה (2019) עלתה גרסה משודרגת ומשובחת של התוכנה "עלמה רידר 2" . הגרסה מאפשרת להשתמש בתוכנה באונליין כלומר, להדביק ישירות את הטקס באתר ללא צורך להתקין את התכנה. בנוסף, התווספו מספר קולות שמדמים קולות אנושיים (אני חושבת שהקול של "אסנת" נשמע ממש טוב)  וגם רמת הדיוק עלתה והשתפרה ביותר.
התכנה מקריאה גם תכנים באנגלית.

נכון,  מי מאתנו שאינו זקוק לתוכנת הקראה יוכל לומר שהתוכנה נשמעת עדין "רובוטית" -אך כמי שמתאימה טכנולוגיות לילדים/נוער ומבוגרים עם לקויות בקריאה, התוכנה היא מצילת חיים-לא פחות מזה. היכולת לאפשר לקהל זה לקרא! באופן שוטף, לאפשר להם לשמור את קבצי הקול באודיו MP3 ולהאזין להם בעת ריצה בפארק-כל אלו הופכים את חייהם מחיים בצל הידע לחיים צמאי ידע.

לתוכנה יש גרסת נסיון קצרת חיים, אך מאפשרת להבין את היתרונות שלה. לאחר מכן יש צורך לרכוש מנוי חדשי או שנתי.

הידעתם?

מי לא מכיר את "סיון" מהוויז. האם ידעתם שסיון הוא הקול של תוכנת ההקראה עלמה רידר? משום כך היא יודעת לקרא לכם את הרחובות.

 תודה לאליק גורביץ -הוא האיש שעומד מאחורי המהפכה, מניחה שיש עוד אנשים שמפתחים אתו (אשמח לקבל תיקונים ודיוקים בעניין זה).