האפליקציה שהתחפשה

מציאות רבודה

אפליקצית השכבות  שמעוררות עניין בלמידה

ילדים בכלל וילדים עם הפרעת קשב בכלל, מוצאים את עצמם לא מחוברים לחלקים לא מעטים מהשיעור, אולם בניגוד לילדים עם ה"הפרעה", ילדים ללא הפרעת קשב יכולים די מהר לחזור לשיעור להתעדכן ולהמשיך ללמוד ואלו ילדים עם הפרעת קשב, לא יוכלו לערוך פעולה זו- יכולת ההתמדה שלהם בשיעורים שאינם מעניינים נמוכה מאוד.

הסיבה היא הגורם הנוירולוגי להפרעת קשב : הדופמין.

הדופמין מאפשר עוררות ויוצא לפעולה ביתר שאת בשיעורים שאינם מעניינים  (ניתן לומר גם "משעממים") -הדופמין מתאים את עצמו למצב העירות שלנו ומאפשר לנו להתגייס ולהתרכז גם שהתנאים הסביבתיים לכך אינם אופטימליים, בלשון המעטה.  אולם  הדופמין אינו יכול לסייע לילדים /אנשים עם הפרעת קשב. אצל אנשים אלו יש תת פעילות של שחרור הדופמין ולכן כאשר "משעמם" אין להם אפשרות להתגייס למשימה, למרות (בניגוד למה שנראה או נהוג לחשוב) הם רוצים להתעניין ולהקשיב . ניתן לקרא בקישור זה הסבר נוסף על כך.

חיבור הלמידה עם הרגש

הטכנולוגיה בחינוך מתגייסת לעזרתנו ומאפשרת לנו ללמוד וללמד באמצעות עזרים מעוררי למידה. החיבור של הלמידה עם החוויה ידוע כחיבור מנצח אשר מאפשר עוררות והשתתפות וגם מסייע להטמיע את המידע בזיכרון לטווח ארוך. מדוע הטכנולוגיה?

הטכנולוגיה מגוונת, מאפשרת מגוון של ערוצי למידה (שמיעתי/חזותי/מישושי וחוויתי). היא מאפשרת משוב מידי לכל לחיצה, משלבת אמצעי מולטימדיה ובכך עוקפת קושי של הדופמין: במקום הדופמין ישתחרר אדרנלין שמעורר גם הוא את המוח לקליטה ולמידה.

מציאות רבודה (Augmented Reality  (AR

מציאות רבודה זו טכנולוגיה שמאפשרת גילוי!
מציאות רבודה היא טכנולוגית שכבות שבה ניתן להטמין שכבת מידע מתחת לשכבה עליונה שמטרתה לעורר עניין וסקרנות. לדוגמה:  ניתן לסרוק ברקוד ולגלות סרטון וידאו, או לסרוק דמות מסוימת ולגלות מתחתיה שכבה של הדמות המספרת על עצמה או מספרת סיפור ועוד ועוד.

אפקט הגילוי מעורר את הסקרנות ואת הרצון לגלות, מה מסתתר בשכבה המוסתרת. כמובן שרצוי שהשכבה אותה נגלה תהיה מהנה ובעלת משמעות ללמידה:  תתאפיין בתלת מימד , בעניין ואף רצוי בשילוב של מוסיקה נלווית.

היום קיימות מספר אפליקציות ליצירת מציאות רבודה.

לקריאה ויצירת מציאות רבודה תוכלו להכנס לאתר של האגף לטכנולוגיה במשרד החינוך להלן הסבר על אפליקציות שונות ליצירת מציאות רבודה

ניתן להכנס גם לאפליקציות סגורות.. לדוגמה בתחום המדעים:   VIRTUALI_TEE -מדובר על חולצה מיוחדת המאויירת בשלד של צלעות הניתן לסריקה ע"י האפליקציה הייעודית לכך, ואז מתגלה הלב שפועם ואיברים הסמוכים לו . לסרטון הדגמה ניתן ללחוץ על קישור זה

לימוד מבנה הירח או כדור הארץ באמצעות סריקת פוסטר המיועד לצורך כך Multiverse Poster Series

להלן קישור להסבר על אפליקציה של מציאות רבודה ללימוד אותיות באנגלית  https://www.bettys.co.il/applications/ar/

גם חוברות צביעה מתעוררות לחיים -ראו חוברת בשם MAGIC BOOK  http://www.magicbook.co.il/

מקווה שתתנסו ותהנו מהגילוי

חג שמח