אפליקציות להקראה בעברית 

לרגל היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות 3.12.18  אציג את מגוון האפשרויות הקיימות היום להקראה עבור ילדים/מתבגרים ומבוגרים עם דיסלקסיה או עם לקות ראיה כלשהי הנמנעים מקריאה, בשל כך. ההתייחסות תהיה לאפליקציות בעברית בלבד. העושר של אפליקציות באנגלית מאפשר למצא אותם בקלות בכל חנות אפליקציות תחת מילות החיפוש text to speech (TTS). בסיום ההיצג תוכלו גם לצפות במגוון האפשרויות להקלדה קולית.

מהי הפרעה ספציפית בקריאה (דיסלקסיה)?

הפרעה ספציפית בקריאה באה לידי ביטוי אצל ילדים/ מתבגרים / מבוגרים, בקשיים בדיוק הקריאה, איטיות בקריאה[1] [2] ומתוך כך בשטף קריאה ולכן יתקשו בהבנת הטקסט שקראו. אמנם רב האנשים עם הפרעה ספציפית בקריאה יקראו באופן לא מדויק, אולם קיימים גם קוראים המאופיינים בקריאה מדויקת (הקראה מדויקת של המילים)אך עדין קריאתם תהיה לא תקינה ותתבטא באיטיות, עיבוד איטי של הנקרא וגם קשיים בהבנת הטקסט [3]. כמו בכל לקות למידה יש פרופילים רבים וכל אחד יכול להיות מאופיין בלקות למידה נוספת (קומורבידיות), כגון קומובידיות עם לקות בחישובים (דיסקלקוליה) ו/או בקומורבידיות עם הפרעת קשב.

אפליקציות להקראה בעברית Text to Speech

כשאני מדגימה לאנשים עם יכולת קריאה, את אפליקציות ההקראה בעברית, הם מציינים לעיתים קרובות שקול ההקראה אינו ידידותי עבורם. ואכן , אנשים קוראים לא יכולים לראות את הערך העצום באפליקציות אלו ומן הסתם לא ישתמשו בהם. לעומת זאת אנשים שאינם קוראים, יתרגלו יחסית במהירות לאינטונציית ההקראה. מי מאתנו שמכיר את הקול של "סיון" באפליקציית וייז למד להתרגל לקולה ואפילו יש הטוענים שקולה נעים… זה הקול שישמע בתוכנות ההקראה בעברית.

כלל אפליקציות ההקראה  בעברית מאפשרות לקרא כל טקסט (שאינו מסמך תמונה) . הדיוק בהקראה בעברית יהיה יחסית גבוה, אך יש עדין טעויות הקראה.

הקראה במערכות IOS ( אייפון ואייפד)- ללא תשלום

מערכת ה IOS  באייפון ובאייפד מאפשרת הקראה של כל טקסט (שאינו טקסט תמונה)

ראו קישור להסבר

הקראה באייפד-מאמרים, מיילים, מסמכים ועוד.

הקראה במחשב-הגדרות של ווינדוס windows 10 להקראה

הקראת מסמכים בעברית עם windows 10

הקראה במחשב- עם תשלום במנוי חדשי או שנתי

הקראה במחשב ניתנת באמצעות תוכנת עלמה רידר. לצורך השימוש בתוכנה יש צורך במנוי חדשי (לאחר התנסות קצרה ללא תשלום). לתוכנה יתרון בכך שניתן להוריד כל קובץ לקובץ קול mp3   ולהקשיב לו במהלך צעידה בפארק או נסיעה ברכב. בנוסף, בתוכנה יש מקום להקלדת טקסטים, כך שבמהלך ההקלדה או לאחריה, התוכנה יכולה לקרא את מה שכתבתם, לצורך הגהה.

עלמהפדיה: הקראת מסמכים בויקיפדיה -ללא תשלום

הוספת תוסף הכרום עלמהפדיה , יאפשר לקרא מסמכים בתוך הויקפדיה. ניתן להוסיף את התוסף ללא תשלום.

הספריה המרכזית לעיוורים ובעלי לקויות קריאה

לפני כשנה הושק האתר המונגש של ספרית העיוורים ובעלי לקויות קריאה. באתר קיים מאגר רחב של ספרי לימוד, ספרי קריאה, מגזינים ועיתוני השבוע. רב החומר מונגש גם באמצעות הקראת הטקסטים. באם קיים אבחון המעיד על לקות בקריאה, יש אפשרות לשלוח אותו ולקבל אישור על מנוי ללא תשלום.

השמעת ספרים באודיו

הספריה הלאומית לעוורים ולבעלי לקויות למידה

בספריה הלאומית לעיוורים ולבעלי לקויות למידה תוכלו למצא ספרי לימוד, ספרי קריאה ואף עיתונים ומגזינים -כולם מוקראים, וכל זאת ללא תשלום לזכאים להיות מנויים בספריה.
הספריה פועלת בכפוף לחוק הנגשת יצירות לבעלי מוגבלויות ולכן אינה פתוחה לציבור הרחב. כדי להיות מנוי  בספריה, על הפונה להימנות על אוכלוסיית אנשים עם מוגבלות, כפי שמגדיר חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, תשנ"ח-1998, ובדגש על לקות ראייה או קריאה. לצורך הרשמה יש להציג אישור רשמי שניתן על ידי בעל מקצוע מוסמך

לחצו על הקישור לפרטים נוספים

אפליקציית iCast אייקסט -ספרים קוליים

אפליקציית אייקסט מאפשרת השמעה קולית mp3  של ספרים מגוונים לכלל הגילאים. ההקראה נערכת ע"י אנשי מקצוע (הסופר/ת עצמו או שחקנ/ית) . ההקשבה לספרים מהנה מאוד, גם לאנשים המעוניינים לקרא בעת עשיית ספורט, נהיגה, נסיעה לחו"ל וכדומה.

ספר קול" – פרויקט ישראלי לספרי אודיו לתלמידי החינוך המיוחד

מטרת הפרויקט  Israel Audiobooks Project היא לעודד ולהמריץ את השימוש בספרי אודיו עבור תלמידים המתקשים לקרוא. עד לרגע כתיבת פוסט זה הוקלטו כבר חמישה ספרים. ילדים הזכאים להשתמש בהקראה יקבלו סיסמה לכניסה להקראה.

הקראת התנ"ך -ללא תשלום

הקראת התנ"ך ניתנת במחשב ע"י תוכנת מקראנט לילדים או אתר 929 למבוגרים. בשני המקרים מדובר בהקראה ברורה ותוספות חשובות לפירוש הפרקים.

הקלדה קולית: כתיבה באמצעות דיבור

לסיום, אזכיר גם את האופציה של דיבור למחשב. בשלב זה ניתן לערוך הקלדה קולית בעברית למחשב רק באמצעות גוגלדוקס (באנגלית קיימת הקלדה קולית גם בוורד ובפאורפוינט). בנוסף ניתן לערוך הקלדה קולית גם באייפד או באנדרואיד.

כיצד להשתמש בהקלדה קולית במסמך Google Docs?

המידע במאמר זה נכון לחודש דצמבר 2018 . בכל יום יתכנו שינויים ועדכונים. במידה ויש מידע נוסף שאינו מוזכר כאן אשמח לקבל תגובות.

[1] שרייבר, ב. (2010). תפקודי תכנון וביצוע למידה של סטודנטים עם לקויות למידה עם וללא הפרעת קשב, הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה. חיבור לשם קבלת התואר "דוקטור בפילוסופיה". אוניברסיטת חיפה.

[2] Moll, K., Göbel, S. M., Gooch, D., Landerl, K., & Snowling, M. J. (2016). Cognitive risk factors for specific learning disorder: Processing speed, temporal processing, and working memory. Journal of learning disabilities49(3), 272-281.

[3] לרנר, מ (2013). מעבר לפונולוגיה מבוגרים לקויי קריאה המדייקים במטלות הבוחנות מודעות פונמית: שכיחות ומאפיינים. חיבור לשם קבלת התואר "דוקטור בפילוסופיה". אוניברסיטת חיפה