הפוסט נכתב על-ידי נעה ניצן M.A
מרפאה בעיסוק, מנהלת מקצועית, המרכז לטכנולוגיה מסייעת, בית איזי שפירא
https://www.youtube.com/watch?v=0fb-X6DZJno  

אפליקציית IssieBoard -ללימוד הקלדה בכיף
במקלדת המגע באייפד ובאייפון

לימוד הקלדה במקלדת מגע

עד לפני כמה שנים כשלמדתי הקלדה במקלדת של המחשב, נהגתי להדביק מדבקות צבעוניות על המקלדת, בכדי להקל על תלמידים את פעולת ההקלדה. הבלטת מקשי המקלדת עוזרת לילדים ובוגרים מסיבות שונות: לקויי ראיה צריכים ניגודיות בין דמות ורקע, ילדים או בוגרים עם  קשיים קוגניטיביים ברמות שונות (לקויות למידה, מגבלה שכלית התפתחותית ועוד) צריכים עזרים חזותיים להתמצות בין שלל האותיות, וכדומה.

אולם, כאשר התחלנו להשתמש באייפד, שמתי לב שמקלדת המגע אינה מתאפיינת בניגודיות, בין מקשי המקלדת לרקע, וכמובן שאי אפשר להדביק עליה מדבקות צבעוניות!

המחשבות התחילו להתגלגל ומתוך צורך זה פותחה  אפליקציית IssieBoard. האפליקציה פותחה בזכות שיתוף פעולה בין המרכז הטכנולוגי של בית איזי שפירא לבין מעבדות SAP בישראל, והיא מאפשרת לכל אחד לעצב את צבעי המקלדת לפי רצונו.

במקלדת IssieBoard קיימות אפשרויות נוספות:

  • בחירת צבע רק לאותיות מסוימות למשל לאותיות סופיות
  • חלוקת המקלדת לפי שורות 
  • להחליט שרק אותיות מסוימות יופיעו על המקלדת- זו האפשרות הייחודית ביותר. 

בזכות האפשרות לקבוע אילו אותיות יופיעו, ילדים רבים אשר נמצאים בתחילת תהליך ההקלדה יכולים לחוות הצלחה.

5

 

אני אוהבת ליצור עם הילדים את המקלדת. באייפד האישי שלי אני שומרת לכל תלמיד את המקלדת שלו ב"תבניות". לאחר הורדת האפליקציה, יש להוסיף אותה למקלדות הקיימות במסך ההגדרות של האייפד, ואז ניתן להשתמש במקלדת שעיצבתם בכל יישום הדורש הקלדה באייפד.

4

האפליקציה קיימת היום בעברית ובאנגלית ובקרוב גם בערבית. הסבר מפורט על האפליקציה ניתן לקרוא בבלוג טכנולוגיה באיזי

תיהנו!

המרכז הטכנולוגי בבית איזי שפירא מתמחה בשימוש בטכנולוגיה עבור ילדים ובוגרים עם מוגבלות. המרכז עוסק בהפצת הידע באמצעות סדנאות, הכשרות וליווי מסגרות חינוך וטיפול, כמו גם ייעוץ וליווי מקצועי ליזמים ומפתחים המפתחים מוצרים המתאימים לקהלים שונים ביניהם אנשים עם מוגבלות.