לכתוב עם האצבע

אפליקציות לאימון כתיבת אותיות ספרות ומלים

המצאת הטאבלטים הביאה עמה גם את היכולת להשתמש בחוש המישוש בזמן ציור, שרבוט וכתיבה. הכתיבה בטאבלטים מאפשרת לאמן ילדים בכתיבה טבעית -שהיא הכתיבה עם האצבע, זאת בניגוד לכתיבה עם כלי כתיבה שמהווה מתווך מפריע (יחסית לכתיבה עם האצבע). 

ילדים עם קשיים מוטוריים מתקשים לשלוט בכלי הכתיבה (במקרים רבים בגלל מתח שרירים נמוך שלא מאפשר להם להחזיק את כלי הכתיבה בחוזק ובשליטה. כתוצאה מכך כתב היד של ילדים אלו יהיה בלתי מעוצב ובנוסף, הם מתעייפים מהר במהלך הכתיבה. חשבו כמה זה לא טבעי לכתוב עם כלי כתיבה שהמהווה מתווך בין הגוף (כף היד והאצבעות) לדף, לעומת זאת כל כך קל וטבעי לכתוב עם האצבע.

כיום, יש באפשרותנו לאמן ילדים, כבר מהגיל הרך, בכתיבה טבעית עם האצבע. בפוסט זה ברצוני להציג את האפליקציות שניתן לאמן בהם ילדים בגיל הרך -לכתיבה ועיצוב אותיות וספרות, ולאפליקציות לאימון כתיבת אותיות בדפוס ובכתב יד -לילדים בכיתות נמוכות.

כתיבת הא-ב' העברי . הנה אפליקציה נפלאה ללימוד אותיות בכתיבה תמה. האפליקציה מאפשרת לילד לעבור על הקווים לפי "כללי הרמזור" מהירוק לאדום. היא מאפשרת משוב מידי על ההצלחה ומהנה מאוד. האפלקציה נמצאת גם בחנות האפליקציות במערכת IOS (אייפון ואייפד) וגם במערכת האנדרואיד (סמסונג, טאבלטים של assus ועוד).

לימוד כתיבת ספרות: כתיבת 123– כתיבת הספרות גם היא מתאפשרת עם האפליקציה הזו, על פי אותם עקרונות. גם כאן המשוב מידי והתהליך מהנה ומלמד. לקישור להורדת האפליקציה למערכת IOS , קישור להורדת האפליקציה למערכת האנדרואיד (google play)

אפליקציות לאימון כתיבת אותיות , בדפוס ובכתב לילדים בכיתה א'. היתרון של האפליקציה היא שיש אפשרות לכתוב את האותיות עם האצבע מספר פעמים. כמו כן יש אפשרות לאמן את הילד לכתוב מילה שלמה לבחירתו (או לבחירת המורה). האפליקציה כוללת אימון וגם תרגול -של אותיות, ואימון בכתיבת מילים. החסרון הוא שהיא אינה נותנת משוב על הכתיבה, כך שהילד לא יכול לדעת האם דייק. להלן הקישורים:

אותיות ומספרים לאימון כתיבה– אפליקציה לאימון כתיבת אותיות ומילים בדפוס. עבור מערכת IOS  ; עבור מערכת אנדרואיד

כתב יד בעברית – אפליקציה לאימון כתיבת אותיות ומילים בכתב יד עבור מערכת IOS  ; עבור מערכת אנדרואיד

המרת כתב יד לדפוס

כיום קימות אפליקציות להמרת כתב יד (עם האצבע) לדפוס.

המרת כתב יד בעברית לדפוס קיימת היום במערכות אנדרואיד באפליקציית "קלט כתב יד של גוגל". במידה ואתם מתכוונים להשתמש באפליקציה זו עליכם להגדירה כמו המקלדת שלכם. לא ידוע לי על יכולת דומה במכשירי IOS (אפל).

המרת כתב יד לספרות ניתן להשתמש גם בהמרת כתב יד לצורך פתרון תרגיל שלם (בדומה למחשבון) וגם לצורך כתיבה ללא פתרון הבעיה  להלן קישור לסרטון הדרכה. 

בפאור פוינט  Power Point ניתן ללחוץ על תפריט "ציור"- ועל "דיו למתמטיקה" : עכשיו ניתן לכתוב תרגיל עם האצבע והתוכנה תמיר אותו לדפוס.

בהנאה.