לכתוב עם האצבע

אפליקציות לאימון כתיבה והנאה בציור

לילדים צעירים ולילדים עם קשיים מוטוריים

כלי כתיבה הומצאו מתוך צורך ליצור ולייצר סמלים גרפיים: באבן, ומאוחר יותר בנייר. עבור ילדים עם קשיים מוטוריים הפקת סמל גרפי (כמו אות) באמצעות החזקת כלי כתיבה מהווה מכשול להפקת הכתיבה עד כדי סבל. ילדים עם מוטוריים מתעייפים במהירות, לא יצליחו לכתוב או להעתיק באופן הולם והטרגדיה (כן, לא הגזמתי) הכי גדולה היא שבסופו של דבר אף אחד לא יבין באמת את מה שהם כתבו: לא ההורים, לא המורים ואפילו לא הם עצמם. לכן מהר מאוד הם יתחילו ל"וותר" ולהמנע מהכתיבה. 

 חשבו: כמה זה לא טבעי לכתוב עם כלי כתיבה שהמהווה מתווך בין הגוף (הזרוע, כף היד והאצבעות) לדף, לעומת זאת כל כך קל וטבעי לכתוב עם האצבעהמצאת הטאבלטים הביאה עמה גם את היכולת להשתמש בחוש המישוש בזמן ציור, שרבוט וכתיבה. הכתיבה בטאבלטים מאפשרת לאמן ילדים בכתיבה טבעית -שהיא הכתיבה עם האצבע, זאת בניגוד לכתיבה עם כלי כתיבה שמהווה מתווך מפריע (יחסית לכתיבה עם האצבע). 

כיום, יש באפשרותנו לאמן ילדים, כבר מהגיל הרך, בכתיבה טבעית עם האצבע- שיש להניח שבעתיד הקרוב, תשתרש כאופן החדש לכתיבה של כולנו. בפוסט זה ברצוני להציג את האפליקציות שניתן לאמן בהם ילדים בגיל הרך -לכתיבה ועיצוב אותיות וספרות, ולאפליקציות לאימון כתיבת אותיות בדפוס ובכתב יד -לילדים בכיתות נמוכות.

כתיבת הא-ב' העברי . הנה אפליקציה נפלאה ללימוד אותיות בכתיבה תמה. האפליקציה מאפשרת לילד לעבור על הקווים לפי "כללי הרמזור" מהירוק לאדום. היא מאפשרת משוב מידי על ההצלחה ומהנה מאוד. האפלקציה נמצאת גם בחנות האפליקציות במערכת IOS (אייפון ואייפד) וגם במערכת האנדרואיד (סמסונג, טאבלטים של assus ועוד).

לימוד כתיבת ספרות: כתיבת 123– כתיבת הספרות גם היא מתאפשרת עם האפליקציה הזו, על פי אותם עקרונות. גם כאן המשוב מידי והתהליך מהנה ומלמד. לקישור להורדת האפליקציה למערכת IOS , קישור להורדת האפליקציה למערכת האנדרואיד (google play)

אפליקציות לאימון כתיבת אותיות , בדפוס ובכתב לילדים בכיתה א'. היתרון של האפליקציה היא שיש אפשרות לכתוב את האותיות עם האצבע מספר פעמים. כמו כן יש אפשרות לאמן את הילד לכתוב מילה שלמה לבחירתו (או לבחירת המורה). האפליקציה כוללת אימון וגם תרגול -של אותיות, ואימון בכתיבת מילים. החסרון הוא שהיא אינה נותנת משוב על הכתיבה, כך שהילד לא יכול לדעת האם דייק. להלן הקישורים:

אותיות ומספרים לאימון כתיבה– אפליקציה לאימון כתיבת אותיות ומילים בדפוס. עבור מערכת IOS  ; עבור מערכת אנדרואיד

אימון בכתיבת אותיות בכתב יד בעברית – אפליקציה לאימון כתיבת אותיות ומילים בכתב יד עבור מערכת IOS  ; עבור מערכת אנדרואיד

המרת כתב יד לדפוס

כיום קימות אפליקציות להמרת כתב יד (עם האצבע) לדפוס.

המרת כתב יד בעברית לדפוס קיימת היום במערכות אנדרואיד באפליקציית "קלט כתב יד של גוגל". במידה ואתם מתכוונים להשתמש באפליקציה זו עליכם להגדירה כמו המקלדת שלכם. לא ידוע לי על יכולת דומה במכשירי IOS (אפל).

המרת כתב יד לספרות ניתן להשתמש גם בהמרת כתב יד לצורך פתרון תרגיל שלם (בדומה למחשבון) וגם לצורך כתיבה ללא פתרון הבעיה  להלן קישור לסרטון הדרכה. 

במתמטיקה: בפאור פוינט  Power Point ניתן ללחוץ על תפריט "ציור"- ועל "דיו למתמטיקה" : עכשיו ניתן לכתוב תרגיל עם האצבע והתוכנה תמיר אותו לדפוס.

לציור והנאה -שיפור היכולת המוטורית

אפליקצית AUTODRAW של גוגל מאפשרת לשרבט ולהמיר כל שרבוט לציור "מקצועי". מאפשרת זו גם בנייד שלכם (עם מסך מגע) וגם כאפליקציה בסמרטפון -זו הנאה אמיתית.

בהנאה.