האם תצליחו להקשיב לאלמוג?

בסרטון המצורף תוכלו לחוות לרגע איך מרגיש סטודנט עם הפרעת קשב שאמור לשבת יום שלם ורק להקשיב ולכתוב.

דבריו של אלמוג

קוראים לי אלמוג זליג אני סטודנט שנה ג' בסמינר הקיבוצים קמפוס אומנויות. במשך כול חיי אובחנתי כתלמיד בעל לקוית למידה קשות, כאשר הגעתי לסמינר הקיבוצים הבנתי כמה קשיים בנגישות קימת במערכת אקדמית עבור סטודנטים כמוני, לכן החלטתי ליצור סרטון שיסביר מה זה בעצם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז בנוסף להסביר לסטודנטים בעלי ההפרעות קשב אילו ההתאמות יש במוסדות האקדמיים ואיך ניתן להשתמש בהם כמו שצריך.

אלמוג הוא סטודנט לתקשורת ולקולנוע בסמינר הקיבוצים ויצר סרטון זה בשנתו הראשונה (כעת הוא מסיים את שנתו השלישית). תוכלו לראות את היצירתיות המחשבתית והביצועית, שהנה מפצה משמעותי להפרעת קשב. ניתן גם להיווכח כיצד ההפרעה הופכת ליתרון כאשר יש הזדמנות להביע את היכולת באופן אחר מאשר רק קריאה, הקשבה וכתיבה.
את אלמוג הכרתי בקורס שאני מנחה, בצד מרצה לאמנות (איריס אפק) שנקרא "קורס לקויות למידה בראי האומנות" המשלב תיאוריות מתחום הפרעות קשב ותפקודים ניהוליים של מבוגרים, בצד ייצגו אמנותי וחזותי של התובנות מהקורס.

אלמוג עבר במהלך שלוש השנים תהליך של העלאת המודעות שלו ליכולות בצד הקשיים, זאת באמצעות מרכז מהו"ת  וגם בקורס המדובר.
מספר השגות על הטרמינולוגיה בסרטון שבדרך כלל שגורה אצל סטודנטים עם הפרעות בקשב ובלמידה, לפני שעוברים את התהליך החשוב (כפי שציינתי הסרטון נוצר בתחילת דרכו באקדמיה):
א. יש לומר הפרעת קשב ולא בעיית קשב -גם עם המילה הפרעה יש לי השגות אבל אין ספק שיש הפרעה בסביבות מסוימות, אולם זו לא בעיה לפעמים אף מהווה יתרון עצום, כפי שתראו בסרטון של אלמוג.
ב . יש לומר התאמות ולא הקלות. היכולת לתת התאמות היא הזכות המינימלית לתלמידים וסטודנטים עם הפרעות בקשב ובלמידה. זה בהחלט לא מקל עליהם אלא מאפשר להם במעט, לצמצם שיווין עם הסטודנטים העמיתים שאינם מאופיינים בקשיים אלו.
ג. נאמר בסרטון שלאנשים עם הפרעת קשב יש שגיאות כתיב, זה לא מדויק. יכול בהחלט להיות שילוב של הפרעת קשב עם הפרעה ספציפית בכתיבה או בקריאה שהם הגורמים לשגיאות הכתיב. יתכן ולאנשים עם הפרעת קשב יהיה שגיאות מינוריות לפעמים מפאת חוסר תשומת לב, כמו הוספת י' או השמטתה , אך לא מעבר לכך. שגיאות כתיב אינן מהוות את אחד המאפיינים של הפרעת קשב. 

מקווה שצפיתם וקצת חוויתם הפרעת קשב…