כיצד להתאים את חג הפורים לילדים היפרסנסוריים ?

אני לא אוהב להתחפש!

אני לא רוצה ללכת לעדלאידע!

אני לא אוהב את  משלוח מנות שקבלתי !

אני לא אוהב רעשן!

פורים הוא אחד החגים המהנים לכולם: למבוגרים וכמובן לילדים. אנו מתחילים בתכנון התחפושות כבר חודשים מראש ומצפים לראות את הילדים מחופשים ונהנים.  אולם כמה גדול יכול להיות מפח הנפש כאשר הילד/ה שלנו אינו משתפ/ת פעולה: במקום לשמוח וליהנות מחווית ההתחפשות הם בוכים או מסרבים להתחפש. בגן או בבית-הכנסת כאשר כולם מרשרשים ברעשנים נראה אותם סותמים את אזניהם ובוכים. כאשר אנו הולכים ברחובות העיר לצפות בעדלאידע-הם יבקשו לחזור הביתה.
אם החוויה הלא נעימה הזו מוכרת לכם, קחו בחשבון שיתכן וילדכם סובל מהיפרסנסוריות (עיבוד חושי מוגבר).

כחמישה אחוז מילדי הגן סובלים מקושי בעיבוד חושי, כאשר אחד מסוגי הקשיים בעיבוד חושי הוא היפרסנסוריות. בנוסף, הקושי בעיבוד סנסורי והיפרסנסוריות יהיה שכיח יותר אצל ילדים עם הפרעת קשב ADHD (בעיקר מהטיפוס ההיפראקטיבי/אמפולסיבי). קושי בהיפרסנסוריות יכול להופיע גם אצל אנשים עם הפרעת קשב, בגיל המבוגר. מאמר חדש בתחום מצא שאצל נשים עם הפרעת קשב, התופעה תהיה שכיחה יותר (43%) מאשר אצל גברים עם הפרעת קשב (22%).

מהו קושי בהיפרסנסוריות?

העיבוד החושי אצל אנשים עם קושי בהיפרסנסוריות יהיה מהיר יותר, ימשך זמן רב יותר ויחווה בעוצמה רבה יותר. לכן ילדים הסובלים מהיפרסנסוריות יחוו את הסביבה בעוצמות גבוהות ומוגברות מאדם רגיל. ילדים אלו לא יאהבו להסתפר, להסתרק ולעיתים אף לא יאהבו להתקלח (מגע של מים).

כיצד ניתן לגרום הנאה בפורים גם לילדים היפרסנסוריים?

התיעצו עם הילדים בנוגע לתחפושת. שימו לב שהתחפושת תהיה מנימליסטית ועשויה מבדים עדינים ונעימים. השתדלו להמנע כמה שאפשר משימוש בסיכות ואביזרים שננעצים בשיער.
מבחינת רעשים: בקשו מהגננות להמנע מרעשים מיותרים. קחו בחשבון למצא מקום שקט יותר לחוות בו את העדליאדע ואולי לזמן קצר יותר ואם הילד מבקש לחזור למקום שקט, זרמו אתו.

זמן קריאת המגילה: אצל ילדים אשר אמורים לחוות את קריאת המגילה בבית-הכנסת, יש חשיבות בהכנתם לקראת הרעש שהם יחוו, לשקול לשים אטמי אזניים ולהבין כי יתכן והם יבקשו לצאת מוקדם יותר מהתפילה וכמובן להיענות לכך. 

ודבר אחרון: משלוח מנות… ההיפרסנסוריות מתבטאת גם ברגישות גבוהה לטעמים, לכן ניתן להבין כי ילדים אלו לא יאהבו כל דבר שיקבלו במשלוח המנות. ניתן להתייעץ אתם, מה הם היו מעוניינים לשים במשלוח המנות ועל פי תשובתם להבין מה ההעדפות שלהם.

מאחלת חג פורים שמח לכולם

 

 

  • Bijlenga, D., Tjon-Ka-Jie, J. Y. M., Schuijers, F., & Kooij, J. J. S. (2017). Atypical sensory profiles as core features of adult ADHD, irrespective of autistic symptoms. European Psychiatry.
    Ghanizadeh, A. (2011). Sensory processing problems in children with ADHD, a systematic review. Psychiatry investigation, 8(2), 89-94.
    Pfeiffer, B., Daly, B. P., Nicholls, E. G., & Gullo, D. F. (2015). Assessing sensory processing problems in children with and without attention deficit hyperactivity disorder. Physical & occupational therapy in pediatrics, 35(1), 1-12.